
Oční onemocnění u psů a koček jsou poměrně běžná, jejich výskyt závisí na více faktorech jako plemeno, věk, genetika, životní styl a prostředí. S jakými očními problémy se můžeme setkat u nejoblíbenějších plemen psů a koček?
Německý ovčák – nejčastějším onemocněním očí u tohoto plemene je imunitně zprostředkovaný zánět spojivek a rohovky známý pod názvem pannus/chronická superficiální keratitis (CSK)/Uberreiter syndrom.
U jorkšírského teriéra se setkáváme s více druhy očních problémů. V důsledku nedostatečné produkce slz trpí syndromem suchého oka. Šedý zákal (zakalení čočky) bývá příčinou slepoty u tohoto plemene. Vyskytuje se hlavně u starších jedinců, ale může se vyvinout v jakémkoliv věku.
Francouzský buldoček a další brachycefalická plemena (Mops, Shih-tzu, Bostonský teriér, Boxer, Anglický a Americký Bulldog) jsou díky utváření lebky (zkrácený čenich, mělká orbita, velká víčková štěrbina, nekompletní mrkání) náchylnější k rohovkovým vředům, pigmentaci rohovky a syndromu suchého oka z důvodu kvalitativního deficitu slzného filmu. U brachycefalických plemen je několikanásobně vyšší pravděpodobnost rozvoje rohovkového vředu než u plemen s normální délkou nosu (dolichocefalických plemen). Také doba hojení je 2 až 3x delší než u ostatních plemen a jsou častější komplikace.
Z onemocnění očí u bíglů je nejzávažnějším onemocněním glaukom. Glaukom je bolestivé onemocnění charakteristické zvýšením nitroočního tlaku, které vede až ke slepotě. K zvýšení nitroočního tlaku může docházet už u mladých jedinců okolo jednoho roku stáří. Tento typ glaukomu je dědičný a lze jej geneticky testovat. Glaukom neboli zelený zákal se vyskytuje i u dalších plemen, ve větší míře se s ním v poslední době setkáváme u maďarských ohařů, kde patogeneze je jiná než u bíglů a zatím není sekvenovaný gen, který toto onemocnění způsobuje, proto je nezbytné gonioskopické vyšetření u těchto plemen.
Progresivní retinální atrofie, dědičné onemocnění, při kterém dochází k odumírání světločivných buněk sítnice s následnou slepotou, se vyskytuje u retrívrů a dalších plemen.
U kolií (Border kolie, Šeltie, Dlouhosrsté a krátkosrsté kolie) se vyskytuje celá řada očních onemocnění postihující víčka (nadpočetné řasy – distichie), spojivku a rohovku (imunitně zprostředkované záněty), šedý zákal a onemocnění sítnice. Anomálie oka kolií (CEA) je oční vada lokalizovaná v zadním segmentu oka, postižena bývá sítnice anebo optický disk. Oftalmologické vyšetření u plemen kolií, Australského ovčáka a jiných plemen je doporučováno ve věku 5,5 až 8,5 týdne života, kdy jsou tyto vady detekovatelné.
Co se týká teriérů, Jack Russell Teriér, Parson Russell teriér, Miniaturní bullteriér, Americký bullteriér, ti jsou náchylnější na dědičnou vadu primární luxace čočky (PLL). Jde o stav, kdy je narušen vazný aparát čočky a ta může změnit svoji pozici v oku a to buď do předního segmentu oka nebo do zadního. Toto onemocnění se dá geneticky testovat a preventivně léčit.
U velkých plemen psů jako je Německá doga, Novofundlandský pes, Bernardýn, Neapolský mastin a další se častěji vyskytují problémy s víčky, tyto vady se popisují jako entropium (vchlípené víčko), ektropium (vychlípené víčko) a makroblefaron (velká víčková štěrbina).
Záněty spojivek (konjunktivitidy) jsou nejčastějším očním problémem u domácích koček. Příčinou bývají infekce virového původu (FHV – Felinní herpesvirus, FCV – Felinní kalicivirus) anebo bakteriálního původu (Chlamydophila felis a Mycoplasma spp.) Tyto záněty se projevují výtokem z očí, otokem spojivek, překrvením spojivek a ve vážnějších případech postihují i rohovku a způsobují rohovkové vředy. Závažnější záněty očí postihující hlubší vrstvy oka – uveální aparát (živnatku), které mohou vést až k oslepnutí, bývají způsobeny virovými infekcemi FIP (Felinní koronavirus), FeLV (Felinní leukémie), FIV (Felinní imunodeficience) a z parazitárních onemocnění nejčastěji toxoplazmóza.
Oční onemocnění se nevyhýbají ani čistokrevným kočkám. Stejně tak jako u brachycefalických plemen psů, tak i u brachycefalických plemen koček jako Perská kočka, Exotická krátkosrstá kočka jsou častější onemocnění rohovky a kvůli vchlípenému víčku dochází i k výraznějšímu slzení tzv. epifoře a zbarvování srsti v okolí očí. Kočky plemene Sphynx trpí také na entropium (vchlípení víčka), keratitidy a sekvestraci rohovky (nekróza rohovky/keratitis nigra) stejně tak jako Britské kočky. Bengálská kočka je predisponovaná k onemocnění sítnice progresivní retinální atrofii (PRA). Siamská kočka a Ragdoll trpí na strabismus (šilhání). Tento problém je ale významně neovlivňuje.
Pokud si všimnete u Vašeho mazlíčka některých z následujících klinických příznaků: nadměrné slzení, přivírání oka, zhoršení zraku, začervenání, změny barvy oka a velikosti oka, neváhejte navštívit vašeho veterinárního lékaře. Neléčená oční onemocnění mohou být bolestivá, ale mohou vést i k oslepnutí, dokonce až ke ztrátě oka. Včasná diagnostika a léčba mohou zlepšit prognózu a kvalitu života zvířete.