Jaké příznaky můžou naznačovat zubní onemocnění u psů a koček? | Veterinární klinika Medipet Zlín

Dentální onemocnění jsou jedny z nejběžnějších zdravotních problémů, se kterými se setkávají veterinární lékaři v praxi. Uvádí se, že více jak polovina psí a kočičí populace starších tří let má nějaké zubní onemocnění. Zatím co lidé nejčastěji trpí zubním kazem, u psů jsou nejběžnější parodontální onemocnění a fraktury zubů. U koček jsou naopak nejčastějšími problémy gingivitida (zánět dásní), parodontální onemocnění a resorpce zubů. Jaké jsou nejčastější příznaky spojené s onemocněním zubů u našich čtyřnohých přátel?

Halitóza – zapáchající dech

Nepříjemný zápach z tlamy zvířat může mít řadu příčin, od dietních (krmení syrovým masem, vařenou stravou), požití výkalů nebo jiných nepovolených věcí, až po onemocnění jater, ledvin, diabetes mellitus (cukrovka) nebo onemocnění gastrointestinálního traktu... Nejčastěji však halitóza bývá důsledkem orálních problémů, jako je zubní kámen, různé erozivní či ulcerativní změny nebo cizí těleso uvízlé v dutině ústní.

Odontholitiáza – zubní kámen

Na vzniku zubního plaku se podílejí bakterie přítomné v dutině ústní, zbytky potravy a slin. Pokud se neodstraní (pravidelným čištěním zubů), může se plak nahromadit a přilepit na zuby, zejména podél linie dásní. Když se plak neodstraní včas, minerály ze slin se na něm usadí a vznikne zubní kámen, který už nelze odstranit pouze čištěním zubů. Pod zubním kamenem usazené škodlivé bakterie mohou vést k zánětu a potenciálně i k infekcím.

Gingivitida – zánět dásně

Oteklé, bolestivé, zarudlé nebo krvácející dásně jsou častými indikátory gingivitidy. Stejně jako u lidí, i u zvířat je zánět dásní způsoben nahromaděním plaku na zubech. Prostřednictvím interakce mezi bakteriemi usazenými pod zubním plakem a imunitním systémem zvířat se uvolňují enzymy, které rozkládají dáseň, což vede k zánětu. V pokročilejších stádiích to může vést k chronické bolesti a destrukci tkání kolem zubu. Kromě zvýšeného rizika srdečních, ledvinových a jaterních onemocnění, neléčená gingivitida může vést k vypadávání zubů a ztrátě kostí v závažných případech.

Diskolorace zubů – změna barvy zubů

Odhaduje se, že více než 90 % zbarvených zubů u psů je ve skutečnosti mrtvých. Změna barvy zubu na růžovou, fialovou, šedou nebo černou je ve většině případů vážným problémem a vyžaduje ošetření co nejdříve. Nejčastějšími příčinami diskolorace jsou fraktury a traumata zubů (např. úder, narážení do zubu nebo kousání do něčeho tvrdého, co sice zub nezlomí, ale i tak způsobí jeho poranění), které vedou k zánětu (pulpitis) až k odumření zubní dřeně (pulpa).

Změny v příjmu krmiva

Podobně jako lidé, i zvířata trpící onemocněním zubů mohou pociťovat bolest a nepohodlí při příjmu potravy. V důsledku toho u nich můžeme pozorovat neochotu přijímat krmivo, žvýkání na jedné straně, vypadávání potravy z tlamy nebo nadměrné slinění.

Změny v chování

Psi a kočky, které pociťují bolest v dutině ústní, mohou vykazovat i změny v chování, jako je zvýšená podrážděnost, nadměrná citlivost v okolí tlamy, neochota ke hře a žvýkání hraček.

Pravidelným, každodenním čištěním zubů našich mazlíčků můžeme nejen zabránit nahromadění zubního plaku, ale zároveň je to i dobrá příležitost ke kontrole jejich chrupu a včasnému odhalení patologických procesů v dutině ústní. Pokud si u svého chlupatého přítele všimnete některého z výše uvedených příznaků, neváhejte navštívit vašeho veterinárního lékaře. Neléčené zubní onemocnění jsou nejen bolestivá, ale mohou vést i ke ztrátě zubů nebo dokonce až k systémovým onemocněním (např. poškození srdce, ledvin).