7 - 8. února 2020 | Turín

Ortopedický kurz TPLO Advanced v Turíně

Cestovní zprávaOrtopedie

Ortopedický kurz TPLO Advanced v Turíně
Účastníci kurzu - Ortopedický kurz TPLO Advanced v Turíně

Dne 7-8. února 2020 byl v italském Turíně firmou Intrauma uspořádaný ortopedický workshop na téma TPLO pro pokročilé. Zúčastnila se ho malá skupina veterinárních ortopedů z Anglie, Francie, Řecka, Portugalska a z České republiky. Z Veterinární kliniky Medipet sem dojeli dr. Jahoda a dr. Tropp. Workshop s náročnými tématy, kterými nás provázeli dr. T. Nicetto(ITA), dr. M. Petazzoni(ITA) a dr. J. Hnízdo( ČR) probíhal v samotném sídle firmy. Kromě odborného programu nám byl přímo ve výrobě popsán proces vzniku ortopedických implantátů.

V úvodě pátečního programu přednášel o nadměrném sklonu tibialniho plateau Dr. Tommaso Nicetto, PhD. Upozornil hlavně na možné komplikace a popsal krok po kroku kombinaci metody TPLO + CCWO. Ve své druhé přednášce nám představil kazuistiky z praxe na téma revize TTA metodou TPLO.

Dr. Massimo Petazzoni v první přednášce popsal chirurgickou metodu korekce valgus proximálni tibie a TPLO. V jeho dalších přednáškach nám prezentoval, jak si poradit s náročnou rotací tibiálního plateau u velkých plemen psů, kompresi TPLO osteotomie za použití jig a Kirschnerova drátů a prakticky představil ortopedické měření v programu Vpop ( Veterinary Preoperative Orthopaedic Planning).

Dr. Jan Hnízdo z Animal Clinic Praha odprezentoval použití TPLO- M (medializace) metody u malých plemen psů, jako možnost stabilizace kolenního kloubů v případě ruptury předního skříženého vazu v kombinaci s luxací pately. Je to metoda, kterou se dá částečně nahradit tradiční použití transpozice tuberositas tibiae. Ve druhé přednášce prezentoval téma micro TPLO. Upozornil na rizika této náročné techniky. V poslední přednášce popsal metodu PGR za použití implantátu od firmy Kyon.

Náročný program jsme ukončili společnou večeří v příjemném prostředí místní restaurace. Druhý den workshopu jsme si pod dohledem lektorů na modelech kostí prakticky vyzkoušeli chirurgické postupy jednotlivých metod přednášených v pátečním programu ( TPLO M, TPLO + TTTT, TPLO + valgus).

MVDr. Peter Tropp
Veterinární klinika Medipet Zlín

Workshop - Ortopedický kurz TPLO Advanced