12 - 14. Září 2019 | Turín

Ortopedické sympozium firmy Intrauma v Turíně

Cestovní zprávaOrtopedie

Ortopedické sympozium firmy Intrauma v Turíně
2. Veterinární ortopedické sympozium

Od 12. do 14. září si dali letos dostaveníčko v Turíně veterinární ortopedi z celého světa. Pozvala je tam italská firma Intrauma, která zde pořádala své 2. veterinární ortopedické sympozium. Firma Intrauma je producentem implantátů a nástrojů pro humánní a od roku 2004 i veterinární ortopedii. Její veterinární divize má vlastní výzkum a vývoj a s řadou výrobků přichází na trh jako první na světě.

V Čechách je dobře známá, zvláště pro velmi srdečné, a přesto obchodní vztahy, které navazuje s jednotlivými pracovišti nebo lékaři. Intrauma u nás také podpořila a spolupořádala několik workshopů pod hlavičkou Chirurgické sekce ČAVLMZ, to vše za nezištné pomoci MVDr. Jana Hnízda z Animal Clinic Praha.

Ten s firmou úzce spolupracuje a na tomto sympoziu vystupoval v roli lektora prekongresových workshopů a v hlavním programu byl za svou prezentaci o DFO (distální osteotomie femuru) odměněn intenzivním potleskem auditoria.

Čechů se v Turíně sešlo 10, celkem bylo na sympoziu přes 260 účastníků. Odbornou kvalitu tohoto setkání podtrhla i účast lídrů malozvířecí ortopedie – Massimo Petazzoni, Don Hulse, Aldo a Luca Vezzoniovi, Daniel Lewis, Ulrich Reif, Enrico Panichi a další. Hlavní program probíhal v samém centru Turína v reprezentativním prostředí hotelu Starhotels Majestic, sobotní společenský večer se pak odehrál formou zahradní slavnosti.

Odborný program se konal 1 den ve formě workshopů a 2 dny formou přednášek. Zde zazněly hlavní 4 okruhy probíraných témat – léčba fraktur s důrazem na malá a miniaturní plemena, léčba luxací kloubů a arthrodézy, stabilizace kolenního kloubu metodami TPLO ve spojení s luxací pately, TPLO u trpasličích a také u obrovských plemen, CBLO a korekční osteotomie.

V prezentacích zazněly výsledky a zkušenosti s používáním implantátů Intrauma včetně statistických přehledů na zajímavých počtech pacientů. Nechyběly ovšem ani zajímavé kasuistiky využívající u operací techniky 3D pro výrobu individuálních vodičů a chirurgických pomůcek pro konkrétního pacienta. Vyšetření CT byla součástí snad všech odborných příspěvků.

Grazie Stefano e Franco, arrivederci dolce Italia!

MVDr. Jiří Jahoda
medipet.cz

Veterinarni Ortopedie - odborný program se konal 1 den ve formě workshopů a 2 dny formou přednášek.