Kardiologie

Kardiologie se zabývá diagnostikou a terapií onemocnění srdce a cév. Veterinární kardiologie řeší především diagnostiku a terapii srdečních vad, srdečního selhání a poruch srdečního rytmu psů a koček. Onemocnění srdce u psa jsou relativně častá a díky současné úrovni veterinární kardiologie je lze léčit a významně tak pacientům prodloužit život. Stejně tak se provádí vyšetření srdce u koček, které zase trpí jiným typem srdečních nemocí.

Vyšetření srdce psů a koček je důležitou součástí předoperačního vyšetření především psích a kočičích seniorů, nebo u psů a koček s dušností a chronickým kašlem.

Posuzovatelé dědičných srdečních vad psů a koček vyšetřením srdce pomáhají potvrzením či vyloučením srdečních vad chovatelům udržovat co nejzdravější zvířata pro další chov.

Veterinární kardiologie je obor veterinární medicíny zaměřený na diagnostiku a léčbu onemocnění srdce u zvířat-zejména u koček a psů.

Nemoci srdce u psů a nemoci srdce u koček tvoří rozsáhlou skupinu zdravotních problémů, které mohou postihnout jakékoliv plemeno a jakoukoliv věkovou kategorii. U seniorů se nejčastěji setkáváme s degenerativním onemocněním srdce jako je myxomatózní degenerace mitrální chlopně, u velkých plemen psů je to dilatační kardiomyopatie. U mladých psů a štěňat se mohou vyskytnout vrozené srdeční vady. Nejčastějším onemocnění srce u koček je pak onemocnění srdce typu hypertrofické kardiomyopatie.

Mezi hlavní klinické příznaky onemocnění srdce u psů patří kašel, dušnost, zvýšená únava, kolapsové stavy, celková slabost, zvětšení břicha, někdy také ztráta chuti a úbytek hmotnosti. U koček se srdeční problémy mohou projevit náhlým ochrnutím pánevních končetin.

Podrobné zhodnocení celkového zdravotního stavu a vyšetření srdce na veterině je pro včasnou diagnostiku a léčbu srdečních onemocnění u zvířat nezbytné.

Nejdůležitější diagnostické metody, které jsou využívány k posouzení stavu srdce jsou:

1. Echokardiografie neboli sono srdce:

Tato neinvazivní metoda využívá ultrazvukové vlny k vytvoření obrazu srdce, umožňuje posoudit stavbu srdce, funkci srdečních chlopní, tloušťku srdeční svaloviny, průtoky krve v srdci a práci srdečního svalu.

2. RTG vyšetření hrudníku:

Umožnuje posoudit velikost srdeční siluety, vyšetřit plíce a detekovat případné abnormality jako je např. tekutina na plicích vzniklá v důsledku srdečního selhání.

3. EKG neboli elektrokardiografie:

Poskytuje informaci o elektrické aktivitě srdečního svalu a podává informace o srdečním rytmu, srdeční frekvenci a případných poruchách srdečního rytmu.

Související články: