Certifikované posuzování dědičných ortopedických vad u psů na Veterinární klinice Medipet

Certifikované posuzování dědičných ortopedických vad u psů
Odborný garant
MVDr. Jiří Jahoda

Složením specializačních zkoušek je MVDr. Jiří Jahoda od r. 2003 posuzovatelem dědičných ortopedických vad u psů. Jedná se o posuzování dysplazie kyčelního kloubu (DKK), dysplazie loketního kloubu (DLK), osteochondrózy (OCD), spondylózy a luxace čéšky (PL). Kromě luxace čéšky, která se posuzuje klinicky, je prováděno posuzování RTG snímků. U některých klubů, v jejichž chovných liniích se vyskytuje vada přechodový obratel (LTV), je možné vyžádat si i toto posouzení.

MVDr. Jiří Jahoda je smluvním posuzovatelem Českého klubu rhodéských ridgebacků, Klubu chovatelů československého vlčáka a dalších plemen. Možné posuzovatele pro dané plemeno určuje chovatelský klub.

Co je důležité pro majitele psa?

Při uchovňování je důležité splnit podmínky chovatelského klubu daného plemene pro uchovnění. Z nich vyplývá např. i věk pro možné zhotovení RTG snímků k posuzování.

K vlastnímu zhotovení je potřeba vzít PP. RTG vyšetření probíhá v celkové anestezii, proto je dobré s provádějícím veterinárním lékařem dohodnout i opatření před zákrokem, jako např. hladovka.

Zhotovení RTG na posouzení je na Veterinární klinice Medipet otázka hodinky. Psy vydáváme majiteli po vyšetření zcela probuzené a chodící. Ceny za zhotovení i posouzení jsou uvedeny zde.

Posuzování dědičných ortopedických vad upravují vnitřní předpisy Komory veterinárních lékařů ČR. Určují pravidla jak pro posuzování jednotlivých vad, tak také pro správné zhotovování RTG vyšetření.

Více informací:

Dědičné ortopedické vady patří mezi asi 400 chorob psů genetického původu. Jsou to poruchy s komplexní dědičností, pro které jsou charakteristické nepravidelný přenos z generace na generaci a proměnlivý fenotypový projev. Variabilita výskytu a fenotypu je dána efektem většího počtu genů a různým vlivem prostředí. Proto může dojít i k výskytu pozitivních jedinců po negativních (nulových) rodičích.

 • RTG Dysplazie loketního kloubu (DLK)

  RTG Dysplazie loketního kloubu (DLK)

 • RTG Dysplazie loketního kloubu (DLK)

  RTG Dysplazie loketního kloubu (DLK)

 • RTG Dysplazie kyčelního kloubu (DKK)

  RTG Dysplazie kyčelního kloubu (DKK)

 • RTG Osteochondrózy (OCD)

  RTG Osteochondrózy (OCD)

Série příspěvků z ortopedie psů a koček

 • RTG vyšetření pohybového aparátu

  Rentgenologické vyšetření má ve veterinární ortopedii nezastupitelnou úlohu. Získáme jím přesný obraz kostí např. u podezření na zlomeninu nebo na jiné postižení kostí a kloubů.

  Pokračovat v četbě >>
 • Diagnostika kulhání

  Primárně začíná anamnézou (informace majitele o projevu a délce trvání kulhání a pod) a vyšetřením celkového zdravotního stavu pacienta.

  Pokračovat v četbě >>
 • Artroskopie psa a kočky

  Artroskopie je miniinvazivní operační zákrok. Je to vyšetřovací a léčebná metoda, díky níž si může lékař kloub přímo prohlédnout a pomocí endoskopického nástroje v něm provést chirurgický zákrok.

  Pokračovat v četbě >>
 • Připravujeme - Operace kolenního kloubu psa u přetrženého zkříženého vazu