VETERINÁRNÍ KLINIKA MEDIPET

PRAXE PRO MALÁ ZVÍŘATA ZLÍN

Česky English Deutsch

Pohotovostní služba:

577 222 737

Veterinární klinika Medipet Zlín - specializace ORTOPEDIE

16. kongres Evropské společnosti veterinární ortopedie a traumatologie (ESVOT)

16. kongres Evropské společnosti veterinární ortopedie a traumatologie

16. kongres Evropské společnosti veterinární ortopedie a traumatologie (ESVOT) se po dvou letech konal letos 12.-15. září opět v Bologni. Organizační výbor si vytýčil cíl nejen podat přehled současně používaných technik a jejich srovnání, ale i uvést nejnovější metody výzkumu a terapie v ortopedii malých zvířat.

Z řady předkongresových seminářů a kurzů jsem absolvoval přednášky v sekci Osteoarthritis a seminář Artroskopie malých zvířat. Peter Böttcher z Univerzity v Lipsku hovořil o změnách v osteoartrotickém kloubu, objasnil neurovaskulární invazi hyalinní chrupavky. Bolest vedená z osteartrotického kloubu vychází jak ze zánětlivých změn (zánětlivé mediátory), tak ze změn neuropatických (poškození nervů). Metody léčby v budoucnu vidí v denervaci chirurgické, intraartikulární a v denervaci subchondrální kosti. Uvedl, že chirurgická denervace, např. kyčelního kloubu, je velmi populární v Německu, jinde ve světě takovou oblibu nemá. Výsledky intraartikulárních denervací ukázal na příkladech používání lokálních anestetik, botulinového toxinu typu A, capsaicinu a saporinu. Subchondrální denervaci přirovnal k denervaci zubu a ukázal její první studie. Seminář o artroskopii probíhal pod vedením Bernadette Van Ryssen a šlo o společnou diskuzi nad jednotlivými artroskopickými nálezy přihlášených kolegů z praxe.

Hlavní program kongresu probíhal v pátek a v sobotu v 7 sálech boloňského kongresového centra. V sále Italia jsem se v pátek zúčastnil semináře o závažných formách dysplazie lokte. Přednášejícími byly diskutovány konzervativní přístupy léčby (N. Burton), artroskopické odstranění fragmentu versus subtotální koronoidektomie (P. Böttcher), artroplastika včetně uvolnění šlachy bicepsu (B.Beale), PAUL – proximální abdukce ulny její osteotomií (I.Pfeil), totální endoprotéza loketního kloubu psů (L.Déjardin, D.Fox, J. Innes). Na závěr uvedl algoritmus léčby těžkých forem dysplazie lokte fenomenální Noel Fitzpatrick. Páteční odpoledne jsem pak věnoval fyzioterapii. Ta probíhala v režii přednášejících z USA. Janet Van Dyke ve 3 příspěvcích charakterizovala veterinární rehabilitaci a její význam pro praxe. Za ideální považuje zakládat psí rehabilitační centra jako samostatná referenční pracoviště. Kristin Kirkby popsala vybavení rehabilitačních center, efekt teplých a studených kompresí, neuromuskulární elektrické stimulace (NMES), transkutánní elektrické nervové stimulace (TENS), metody rázové vlny (ESWT) a laserové terapie. Steven Steinberg popsal management rehabilitačního centra v USA a jeho profitabilitu. Pracuje v týmu 3 lékařů a 17 sester, které rehabilitují s ideálně 36 hospitalizovanými pacienty 2x denně půl hodiny. Denní poplatek pro jednoho pacienta je tam 75 dolarů.

Poslední kongresový den jsem dopoledne věnoval sekci Léčba vážných zranění distálních částí končetin. Principy přístupu k polytraumatům končetin definoval Ross Palmer. Princip 1 – dej přednost záchraně života před léčbou končetiny, princip 2 – čiň a jen nepozoruj, princip 3 – komunikuj a princip 4 – měj ortopedickou vizi celého pacienta. Kožní štěpy a transplantáty byly prezentovány U. Reifem a R. Bouidreauem. Don Hulse přednášel o parciální karpální artrodezi. Celý blok zakončil opět Noel Fitzpatrick jeho oblíbeným tématem o protézách psů a koček, v čemž je jistě nejvýznamnějším průkopníkem v současné veterinární medicíně.

Poslední odpoledne jsem absolvoval seminář o riziku ortopedických infekcí, jejich prevenci a léčbě. Výtečně zvládnutá organizace odborné části kongresu byla doplněna velkou výstavou firem a jejich nabídkou. Nechyběl ani stánek s prodejem odborné literatury, kde jsem měl možnost zakoupit si čerstvě vyšlou dvoudílnou učebnici Small Animal Veterinary Surgery vedoucích autorů Tobias – Johnston. Po zaplacení knih jsem prodavačce poděkoval a říkám jí Goodbye, načež se ozval vedle mě stojící bývalý prezident Esvotu Jean Francois Bardet, ukázal na učebnici a říká Good Buy! A tak definitivní Goodbye letošnímu boloňskému kongresu jsme řekli na příjemné večeři s manžely Weidenhöfrovými. Jak jinak než nad pravou italskou delikatesou – tatarákem a steaky z fiorentinského masného skotu.

MVDr. Jiří Jahoda

Veterinární klinika Medipet

Veterinární ordinace Medipet
facebook Veterinární klinika Medipet
ČAVLMZ
AAHA
ESVOT
ECVO
ESVC

Veterinární klinika Medipet, Broučkova ul. 5395, 760 01 Zlín, Česká republika

úvod / kontakt / medipet@post.cz