VETERINÁRNÍ KLINIKA MEDIPET

PRAXE PRO MALÁ ZVÍŘATA ZLÍN

Česky English Deutsch

Pohotovostní služba:

577 222 737

Veterinární klinika Medipet Zlín - specializace KARDIOLOGIE

VROZENÉ A DĚDIČNÉ VADY SRDCE PSŮ

Onenocnění kardiovaskulárního systému postihuje asi 10 % psí populace, z toho asi 5 % je způsobeno vrozenými vadami srdce.

Vady srdce, které označujeme jako vrozené jsou přítomny ihned po narození štěněte, většinou se projevují srdečním šelestem a mohou, ale nemusí být dědičné, objevují se u jakéhokoliv plemene i u kříženců. Většina těchto nemocí je velmi vážná a pouze včasná diagnostika a adekvátní terapie mohou pacientovi pomoci. V některých případech se dá život pouze prodloužit, v jiných případech se dá při vhodné medikaci stav stabilizovat a v případě PDA (patentní ductus arteriosus) se dá srdeční vada odstranit chirurgickým zákrokem.

Dědičná onemocnění srdce jsou založena od narození, ale projevují se většinou až v dospělém věku zvířete tzn. ve věku, kdy už dochází k uchovnění psa a vada se přenáší na potomky. Vykytují se ve zvýšené míře u určitých plemen a jedním z důvodů jejich vzniku je příbuzenská plemenitba. Mezi plemena zatížená genetickou vadou srdce patří v České republice např. kavalír king charles španěl s nedomykavostí mitrální chlopně, velká plemena psů např. doga, dobrman, irský vlkodav, ale i kokršpaněl a boxer trpí dilatační kardiomyopatií, bullteriéry postihuje subvalvulární aortální stenóza a dysplazie mitrální chlopně.

Všichni pejsci, u kterých byl v rámci preventivní veterinární prohlídky zjištěn srdeční šelest, dále pak jedinci plemen, která jsou ve větší míře zatížena genetickou vadou srdce (před zařazením do chovu tzn. kolem 12 měsíců stáří) , by měli absolvovat kardiologické vyšetření.

Kardiologické vyšetření se skládá z rentgenologického vyšetření, z elektrokardografie a echokardiografického vyšetření, které je u vrozených a dědičných srdečních vad nejdůležitější a naprosto nezbytnou součástí diagnostiky.

Veterinární ordinace Medipet
facebook Veterinární klinika Medipet
ČAVLMZ
AAHA
ESVOT
ECVO
ESVC

Veterinární klinika Medipet, Broučkova ul. 5395, 760 01 Zlín, Česká republika

úvod / kontakt / medipet@post.cz