VETERINÁRNÍ KLINIKA MEDIPET

PRAXE PRO MALÁ ZVÍŘATA ZLÍN

Česky English Deutsch

Pohotovostní služba:

577 222 737

Veterinární klinika Medipet Zlín

Exteriérová úprava

Krásná srst: dar přírody, o který je nutno pečovat

Pravidelná péče o kožíšek miláčků je jedním ze základů spokojeného zvířete. Je jedno, jestli máte doma výstavní kus nebo jen potřebujete nutnou úpravu pro pouliční směs.

Vaše domácí zvíře si zaslouží stejnou péči a pozornost, jaká se dostává i nám lidem. Aby péče o srst nesla ovoce, musí být pravidelná. Ideální frekvence návštěv v psím salónu je jednou za 6 až 8 týdnů, maximum jsou tři měsíce. Po delší době je srst přerostlá a po předcházejícím odborném střihu už není ani památky.

Mnoho majitelů si myslí, že pečovat o srst střihem je důležité jedině v létě – ale po zbytek roku pak mají psa se zacuchanou a zplstnatělou srstí, jejíž úprava bude pro psa nepříjemná až bolestivá a ještě bude muset v salónu strávit dvojnásobek času. Mimo jiné hrozí i poranění, protože kůže není pod zanedbanými chuchvalci srsti vidět a snadno pak i při největší opatrnosti dojde k pořezání nebo střihnutí.

Také finanční stránka bude jiná nejen pro samotnou náročnost úpravy, ale také proto, že nepoddajné slepence tupí a ničí strojky a nůžky. Kromě toho je neupravovaná srst semeništěm kožních nákaz - infekcí, svrabu, plísní nebo vnějších cizopasníků.

Přehled procedur, které by měl Váš pejsek absolvovat u odborníka:

Stříhání

Pravidelná péče o kožich je velmi důležitá. Jednak pes má nějaký esteticky přijatelný vzhled, ale také se předchází i zdravotním problémům. Pokud se zcuckovatí kožich, tak se v nepřehledné spleti chlupů usazuje špína a kůže nemůže tak dýchat, což vede i k hnisavým zánětům. Velké množství chlupů může také bránit běžné termoregulaci a psovi by bylo pak zbytečně pořád horko, cítil by se nesvůj a byl by nervózní, což může vést k nečekaným reakcím zvířete. Zároveň by chloupky na tlapkách neměly zachytávat zbytečné nánosy špíny, tudíž i zde je speciální úprava vhodná. A pak tu máme určitá plemena, jež si žádají specifický sestřih (teriéři, bišonci, maltézáčci nebo pudlíci).

Trimování

Je to metoda, kdy se odstraňuje odumřelá srst i s kořínky, když nemůže sama vypadnout. Provádí se u hrubosrstých plemen psů díky této proceduře se srst stává kvalitnější. Touto úpravou by měl pejsek projít tak jednou za 2 měsíce.

Koupání a fénování

Tento proces většina psů nemá příliš v oblibě. A to ani ti, kteří se jinak smočí v rybníce. Klasická koupel pro ně ale není zábava a nelze při ní plavat, takže spolupracovat s vámi také moc nebude. Svěřte psa do péče odborníka, který už zná reakce zvířat a bude postupovat tak, aby bylo co nejrychleji hotovo. Následné vyfénování pak vede už jen k rychlejší úpravě, abyste se nezdržovali a mohli si odnést (nebo odvézt) zvíře domů. Také je důležité při fénování pejska zároveň vyčesávat, přičemž se srst vyrovná a vzhled se udrží i po dobu jednoho měsíce, necuckovatí se.

Stříhání drápků

Tento proces raději svěřte odborníkovi. Jedině on zná nejlépe biologickou stavbu psa a ví, kde může provádět úpravu, aby psovi neublížil. Pokud má pes např. tmavé drápky, tak nevidíte cévku, která je v nehtu. Zásah do ní může přivodit zvířeti bolesti. Jednou za dva měsíce proto dopřejete svému miláčkovi tuto proceduru.

Depilace chloupků z uší

Zamotané chlupy v uchu mohou přinést psovi nepříjemnosti a nebude třeba reagovat tak, jak chcete. Pamatujte, že sluch je jeden ze smyslů. Odstranění chlupů tak předchází i zbytečnému usazování mazu, protože pokud je ucho osrstěné, tak se má tekutina čeho chytit a kde se usadit.

Veterinární klinika Medipet – to je odbornost prověřená praxí, jsme tu pro Vás a Vaše miláčky od roku 1995.

Veterinární klinika Medipet, Veterina Zlín, veterinární ordinace pro malá zvířata

Broučkova ul. 5395
760 01 Zlín
Česká republika

medipet@post.cz

Veterinární ordinace Medipet
facebook Veterinární klinika Medipet
ČAVLMZ
AAHA
ESVOT
ECVO
ESVC

Veterinární klinika Medipet, Broučkova ul. 5395, 760 01 Zlín, Česká republika

úvod / kontakt / medipet@post.cz