VETERINÁRNÍ KLINIKA MEDIPET

PRAXE PRO MALÁ ZVÍŘATA ZLÍN

Česky English Deutsch

Pohotovostní služba:

577 222 737

Veterinární klinika Medipet Zlín - specializace DERMATOLOGIE

DIAGNOSTIKA A LÉČBA ATOPICKÉ DERMATITIDY

Atopická dermatitida je geneticky podmíněné onemocnění, při kterém imunitní systém organismu neadekvátně reaguje na alergeny z prostředí. Mezi nejčastější alergeny patří roztoči, prach, pyly a epitelie různých živočichů (kočičí, lidské).

Atopie není onemocnění vrozené, začíná se projevovat nejčastěji ve věku mezi půl až 3. rokem života. Výjimkou je plemeno šarpej, u kterého se mohou příznaky atopie objevit už brzy po odstavu štěňat.

Hlavním a také jediným primárním klinickým příznakem atopické dermatitidy je pruritus (svědivost), postihující zejména oblast obličeje, vnitřní strany ušních boltců, zvukovodu, a končetin. Neustálé okusování a vylizování tlapek, tření čumáku o zem a úporné škrábání mohou být dlouhodobě jediným problémem a v každém případě by měl jejich výskyt vést majitele k návštěvě veterinární ordinace.

U koček, které se většinou nerady čistí a škrábou před majitele, může být tento klinický příznak bohužel lehce přehlédnut.

V důsledku neustálého dráždění kůže olizováním a škrábáním, dochází k její opakované traumatizaci a k průniku a pomnožování bakterií a plísní. Pro zvířata postižená atopickou dermatitidou je proto typický častý výskyt pyodermií (bakteriálních zánětů kůže), které se mohou objevovat i několikrát ročně.

Dlouhodobě trvající svědivost a opakované záněty kůže vedou postupně až k vypadávání nebo změně barvy srsti a zesílení kůže, vyvíjí se chronický zánět zevního zvukovodu a často i chronický zánět spojivek.

Diagnostika tohoto onemocnění spočívá především ve vyloučení ostatních možných příčin onemocnění, zejména parazitóz, primárních pyodermií a přecitlivělosti na krmivo.

Ke konečné potvrzení diagnózy atopická dermatitida slouží intradermální alergický test (IDT)
IDT spočívá v aplikaci malého množství různých alergenů do kůže v sedaci nebo celkové anestezii pacienta. Následný posouzením kožní reakce (zduření, zarudnutí) v místě aplikace zjišťujeme, které alergeny se na výskytu atopické dermatitidy podílí. Na základě tohoto testu může být potom vyrobena desenzibilizační vakcína, nebo můžeme alespoň zajistit co nejmenší kontakt zvířete s tímto alergenem.

Existují 4 možné způsoby terapie atopické dermatitidy. Každá z nich má své výhody i nevýhody, velmi často a s dobrým výsledkem jsou používány kombinace některých metod.

  1. Vyhnutí se alergenu - je možnost nezatěžující organismus zvířete ani peněženku majitele, ve většině případů je však její realizace prakticky neproveditelná, zejména pokud se jedná o alergii na všudypřítomné roztoče, pyly apod. Můžeme ji však využít při alergiích na specifické typy alergenů jako je tabákový kouř, peří nebo kočičí epitelie.
  2. Desenzibilizace - Je jediná metoda, která může vést k uzdravení pacienta, to znamená k vymizení alergické reakce. Bohužel je proveditelná pouze u pacientů přecitlivělých na menší počet alergenů, a i při splnění této podmínky je účinná pouze u 50 – 60 pacientů. Další nevýhodou této terapie je poměrně vysoká cena, jelikož vakcína používaná k desenzibilizaci musí být vyrobena pro každého pacienta individuálně.
  3. Systémová terapie léky tlumícími svědivost - Nejedná se o léčbu atopie, cílem této terapie je zmírnění nebo potlačení klinických příznaků. Nutnost podávání těchto léčiv je většinou celoživotní.

U lidí nejčastěji používané preparáty – antihistaminika – je možné použít u zvířat jen v omezené míře. Jejich účinnost u psů je pouze 20 %, u koček 50 %.

Nejčastěji používaný, ale nejméně doporučitelný způsob terapie atopické dermatitidy u malých zvířat je podávání glukokortikoidů. Jeho jedinou výhodou je finanční dostupnost. Jedná se ale o léčiva, která vykazují velké množství vedlejších účinků, z nichž některé při dlouhodobém podávání mohou být až životohrožující. Proto je jejich podávání vždy důležité dobře zvážit.

Velmi vhodným doplňkem celkové léčby jsou veterinární hypoalergenní šampony, jejichž používání umožňuje často snížit dávku systémově používaných léčiv.

Veterinární ordinace Medipet
facebook Veterinární klinika Medipet
ČAVLMZ
AAHA
ESVOT
ECVO
ESVC

Veterinární klinika Medipet, Broučkova ul. 5395, 760 01 Zlín, Česká republika

úvod / kontakt / medipet@post.cz