VETERINÁRNÍ KLINIKA MEDIPET

PRAXE PRO MALÁ ZVÍŘATA ZLÍN

Česky English Deutsch

Pohotovostní služba:

577 222 737

Veterinární klinika Medipet Zlín - specializace DERMATOLOGIE

ALERGIE U PSŮ A KOČEK

MVDr. Lenka Dušková Veterinární klinika Medipet

Jaro je tu! To s sebou přináší ale i kvetoucí rostliny a stromy, hmyz vylézá ze svých zákoutí… A právě pyly rostlin, roztoči nebo bleší sliny představují důležité alergeny, které vyvolávají alergické reakce nejen u lidí, ale i u psů a koček. V jarním období se na Veterinární klinice Medipet setkáváme se zvýšeným nárůstem alergických pacientů.

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému na látky přirozeně se vyskytující v prostředí. Atopie je pak definována jako geneticky podmíněný sklon reagovat nepřiměřeně tvorbou protilátek (typu IgE) na vdechnutý či spolknutý alergen. Látky způsobující alergické reakce nazýváme alergeny. Jako alergeny se uplatňují nejvíce roztoči, prach, pyly rostlin i stromů, spory plísní, epitelie různých živočichů, sliny blech, některé složky potravy jako mléčná bílkovina kasein, vejce, sója nebo lepek. Příznaky alergie jsou velice rozmanité – psi i kočky nejvíce trápí velice nepříjemný pocit svědivosti, který je nutí se škrábat, kousat, lízat, třít se o jiné předměty. Dále můžeme pozorovat zčervenání kůže kdekoliv na těle, nejvíce postižené oblasti jsou vnitřní strany boltců, hlava, podpaží, meziprstí nebo břicho.

Mezi nejčastější alergie patří:

 • alergie na bleší kousnutí (FBH = flea bite hypersenzitivity)
 • kopřivka a angioedém
 • atopická dermatitida
 • jiné parazitární hypersenzitivity
 • alergie na krmivo
 • lékové hypersenzitivity

Jednotlivé formy alergií budou dále rozepsány v jednotlivých kapitolách. Nyní se zaměříme na možnosti diagnostiky a léčby alergií.

Jak poznáme, že náš pes (kočka) trpí alergií?

 • Nástup klinických příznaků záleží na typu alergie:
 • alergie na krmivo – pes mezi 3. – 12. měsícem, kočka mezi 4. - 5. měsícem
 • atopická dermatitida – pes mezi 6. měsíci až 3. rokem (plemeno šarpej již od 3. měsíců), kočka mezi 6.- 24. měsícem
 • alergie na bleší kousnutí – pes mezi 3. - 5. rokem, kočka kdykoliv

Hlavním klinickým příznakem všech alergií je pruritus (svědivost) a erytém (červené zabarvení kůže). Můžete tedy pozorovat, že se Vaše zvíře více škrabe na hlavě, kouše se, otírá, olizuje si tlapky, má červené vnitřní strany boltce, podpaží, břicho. U alergií na bleší kousnutí je postižená především oblast bederní a křížové, kde můžeme pozorovat i puchýřky, stroupky a záněty kůže. Alergie na krmivo se projevuje jako celoroční, svědivý zánět kůže (dermatitida), můžeme pozorovat kopřivkové pupeny, různé puchýřky nebo začervenání kůže kdekoliv na těle (nejčastěji opět na hlavě, uších, břiše). Kromě těchto příznaků se dále často setkáváme se záněty uší (otitidy), záněty spojivek (konjunktivitidy). Druhotně se přidávají záněty kůže (dermatitidy), které mohou být hnisavé, způsobené kvasinkami nebo bakteriemi. Při dlouhotrvajících potížích pozorujeme i ztrátu srsti (hypotrichóza, alopecie), vyskytují se barevné změny na kůži (hyperpigmentace), zhrubění kůže (lichenifikace) či červenohnědé zabarvení srsti od slin v důsledku olizování.

Majitelé koček mají trošku ztíženou situaci, protože kočky jsou mistři v zastírání problému. Často si někam zalezou a majitelé ani nevidí, že by se víc škrábaly nebo lízaly.

Diagnostika je založena na:

 • podrobné anamnéze - k tomu na naší klinice používáme dermatologický dotazník
 • klinickém vyšetření pacienta
 • pomocí různých metod vyloučíme ostatní onemocnění (otiskový preparát, test lepící páskou, seškrab z kůže, stěry,
 • parazitologická vyšetření, mikroskopické vyšetření)
 • rutinní vyšetření krve (hematologické a biochemické) provádíme za účelem zhodnocení celkového zdravotního stavu
 • pacienta a zjištění vztahu kožního onemocnění k případnému vnitřnímu onemocnění

Na základě zjištěných výsledků můžeme dále využít diagnostické metody jako je eliminační dieta, kožní alergický test nebo stanovení hladiny protilátek IgE.

Eliminační dietu používáme při podezření na potravní alergii. Jedná se o metodu, kdy pacientovi podáváme výhradně hypoalergení dietu (tzn. dieta, která neobsahuje komponenty, kterou je pacient běžně krmen). Mezi takové potraviny patří například ryby, zvěřina, jehněčí maso, králičí, koňské, brambory, rýže… Kromě této diety nesmí pacient dostat nic jiného než vodu. Touto dietou krmíme 6-8 týdnů. Po tomto období testujeme jednotlivé složky, které postupně přidáváme k dietě. Pokud například zařadíme mléčné výrobky či mléko a pacient se začne během několika hodin nebo dnů opět intenzivně škrábat a mít kožní problémy, zjistíme, že může být právě na tyto potraviny alergický. Tato metoda je časově náročná a vyžaduje naprostou spolupráci majitele.

Intradermální kožní alergický test (KAT) je nejběžnější pomocná metoda k diagnostice atopické dermatitidy. Používají se speciální alergické sety určené pro zvířata. Pacientovi ostříháme srst na boku hrudníku a aplikujeme malé množství alergenu do kůže (v sedaci nebo celkové anestezii pacienta). Následně posoudíme kožní reakci (zduření, zarudnutí) v místě vpichu - porovnáme s negativní a pozitivní kontrolou a tak zjistíme, které alergeny se na atopické dermatitidě podílí. Na základě tohoto testu může být poté připravena desenzibilizační vakcína.

Stanovení cirkulujících IgE protilátek je další pomocná metoda k diagnostice atopické dermatitidy. Tuto metodu používáme, pokud nemůžeme z nějakého důvodu použít kožní test (pacient má rozsáhlé kožní změny, není žádoucí vystříhání srsti na boku, jedná se o miniaturní plemeno, přání majitele). Test spočívá v odebrání krve pacientovi, sérum zašleme do specializovaného pracoviště, kde stanoví specifické protilátky, a na základě těchto výsledků se dozvíme, na jaké látky je pes alergický. U koček není stanovení IgE specifické a tudíž pro diagnostiku alergií u koček není tento test použitelný.

Moje zvíře má alergii, jak ji ale léčit?

Terapie se provádí na základě určení diagnózy. U potravních alergií vyřadíme z jídelníčku potraviny, které problémy způsobují. Je-li Vaše zvíře alergické na bleší kousnutí, základem terapie je naprostá eliminace blech. U atopické dermatitidy je léčba složitější. Existuje několik způsobů terapie, které většinou kombinujeme tak, abychom zajistili vynikající výsledek.

Možné způsoby léčby atopie:

 • vyhnutí se alergenu – často velmi problematické.
 • desenzibilizace, hyposenzibilizace – cílem je navodit toleranci organizmu k danému alergenu. Na základě intradermálního testu či stanovení hladin IgE se připraví vakcína. Tato vakcína se aplikuje podkožně v určitých časových intervalech s postupně se zvyšujícím množstvím podávaného alergenu. Léčebná kúra trvá asi 8 měsíců. systémové podávání protisvědivých léků:

a) glukokortikoidy (prednisolon, metyl-prednisolon) - používáme u pacientů se sezónními obtížemi. Tyto léky mají při dlouhodobém užívání však řadu nežádoucích účinků a je nutné na ně myslet.

b) cyklosporiny – velice účinné látky, které nemají takové nežádoucí účinky jako glukokortikoidy, jejich nevýhodou je však vyšší cena.

c) nesteroidní preparáty – antihistaminika (nejsou moc účinné – u psů 20%, u koček 50%)

 • lokální a povrchová terapie – opomíjený, ale výborný a často nutný doplněk celkové léčby, jedná se například o sprchování ve vlažné čisté vodě, použití hypoalergenních a jiných speciálních šamponů (se sírou, na bázi benzoylperoxidu..)

Při terapii alergií dále léčíme i sekundární (druhotné) onemocnění jako například hnisavé záněty kůže (pyodermie), kvasinkové záněty (malasseziové dermatitidy) nebo záněty uší (otitidy).

Jako doplněk léčby se uplatňuje podávání eikosanoidů (omega 6 a omega 3 mastné kyseliny).

Prognóza onemocnění záleží na řadě faktorů. Je nutné si uvědomit, že alergie je nevyléčitelné onemocnění, ale vhodnou kombinací léčebných postupů ji lze dobře kontrolovat.

Pokud máte podezření, že Váš pes či kočka trpí alergií, neváhejte navštívit Veterinární kliniku Medipet. Budeme se snažit ulevit Vašemu mazlíčkovi!

Veterinární ordinace Medipet
facebook Veterinární klinika Medipet
ČAVLMZ
AAHA
ESVOT
ECVO
ESVC

Veterinární klinika Medipet, Broučkova ul. 5395, 760 01 Zlín, Česká republika

úvod / kontakt / medipet@post.cz