VETERINÁRNÍ KLINIKA MEDIPET

PRAXE PRO MALÁ ZVÍŘATA ZLÍN

Česky English Deutsch

Pohotovostní služba:

577 222 737

Veterinární klinika Medipet Zlín - specializace DERMATOLOGIE

ALERGIE NA BLEŠÍ KOUSNUTÍ

Alergie na bleší kousnutí je nejčastějším kožním problémem psů a koček, je příčinou 40%, v letních měsících až 60 % všech kožních onemocnění.. Jedná se o neadekvátní reakci imunitního systému na látku obsaženou ve slinách blech. Ta se po kousnutí dostává do krevního oběhu a tím do celého těla hostitele. K rozvoji klinických příznaků proto často stačí i výskyt jedné blechy, kterou majitel může snadno přehlédnout.

Prvním příznakem, který je tak výrazný, že většinou majiteli neunikne, je svědivost. Ta postihuje celé tělo, nejvíce však hřbet a bedra. Téměř současně se začínají v těchto predisponovaných oblastech objevovat zarudlá ložiska, pupeny a krusty. Později dochází v důsledku škrábání ke ztrátám srsti a zánětům kůže na hřbetě. Pokud se onemocnění v této fázi neléčí, přechází do chronického stavu, jehož terapie je často komplikovaná a dlouhodobá.

Léčba tohoto onemocnění spočívá především v totální likvidaci blech jak na pacientu samotném, tak v jeho životním prostředí. Je nutné dokonale vydesinfikovat a desinsekčními přípravky ošetřit pelíšek a místa, na kterých se pes často zdržuje. K ošetření pacienta jsou nejvhodnější kontaktní přípravky jako Frontline, Fibron, Ex Spot apod., které se po aplikaci na kůži dostávají krevním oběhem do celého organismu. Proto nejen zlikvidují blechy, které se na zvířeti právě nachází, ale na rozdíl od často používaných insekticidních šampónů, zabrání i dalšímu napadení.

Zvířata, u kterých se alergie na blechy jednou vyskytla, je nutné celoživotně ošetřovat proti blechám, pravidelná preventivní protiparazitární opatření ale doporučujeme provádět u všech psů a koček.

Veterinární ordinace Medipet
facebook Veterinární klinika Medipet
ČAVLMZ
AAHA
ESVOT
ECVO
ESVC

Veterinární klinika Medipet, Broučkova ul. 5395, 760 01 Zlín, Česká republika

úvod / kontakt / medipet@post.cz