Chirurgie a ortopedie Veterinární kliniky Medipet Zlín

Odborný garant
MVDr. Jiří Jahoda
Co dělat v případě pohybových obtíží, kulhání či ochrnutí?
1. Volat na recepci kliniky, tel. 577 222 737, s recepční můžete dohodnout ihned klinické vyšetření lékařem (285 Kč)
2. V případě zájmu o specializované ortopedické vyšetření budete objednáni k dr. Jahodovi (ortopedické vyšetření 500 Kč)
3. Pokud je nutné provést RTG vyšetření, je možné provést ho bez anestezie (450 Kč/pozice) nebo velmi často v narkóze ( + cena za narkózu, průměrně 1500-3000 Kč podle velikosti)
4. Vychází-li z vyšetření potřeba provedení chirurgické léčby, lékař stanoví její rozsah, prognózu, cenu a pooperační péči.

Chirurgie a ortopedie jsou významnou a nedílnou součástí poskytované péče Veterinární klinikou Medipet od svého vzniku v roce 1995.

Měkkotkáňová chirurgie je u nás zaměřena jak na zákroky volby odpovídající chovatelskému záměru, gynekologické a porodnické zákroky, onkologické zákroky, tak především na chirurgické řešení úrazů a polytraumat, kousných poranění, pozření cizích těles a urgentních stavů v dutině břišní.

Operace páteře provádíme od r. 2003, především v případech onemocnění meziobratlových plotének thorakolumbální a lumbální páteře.

Překotný vývoj malozvířecí ortopedie a dlouholetá praxe přivedly Veterinární kliniku Medipet k miniinvazivní diagnostice a léčbě kloubních onemocnění – artroskopii, kterou jsme zavedli v roce 2012, dále k zaměření se na chirurgické techniky stabilizace kolenního kloubu psů po ruptuře předního zkříženého vazu (TTA Rapid od r. 2013 a TPLO od r. 2017). Léčbu fraktur provádíme jak léty ověřenou extraskeletální fixací (APEF), tak novými implantátovými systémy firmy Intrauma (Fixin locking system).

Dbáme také na špičkovní péči a vybavení v příbuzných oborech anesteziologie a předoperační diagnostika pacientů.

V anesteziologii a chirurgii pracujeme z důvodů minimalizace rizik podle standardizovaných veterinárních postupů – Systém výcviku veterinárních lékařů a sester v CPR a anesteziologii, Předanestetické vyšetření a plán, Informovaný souhlas, Anesteziologický protokol, Školení inhalační anestezie, Předoperační příprava pacienta, Předoperační příprava chirurgického týmu, Sterilizace vybavení a pomůcek).

Ortopedická diagnostika:

Ortopedická léčba:

 

ARTROSKOPIE PSA A KOČKY

Artroskopie je miniinvazivní operační zákrok. Je to vyšetřovací a léčebná metoda, díky níž si může lékař kloub přímo prohlédnout a pomocí endoskopického nástroje v něm provést chirurgický zákrok.

Výhodou této moderní metody je především minimální zátěž pro pacienta. Ve srovnání s dříve prováděnými otevřenými operacemi kloubů je pooperační období nesrovnatelně zkráceno. Pacient se velmi brzy navrací k běžné fyzické činnosti.

Na Veterinární klinice Medipet používáme pro artroskopii endoskopickou soupravu Karl Storz s videořetězcem Ecleris.

Artroskopicky vyšetřujeme a ošetřujeme klouby loketní (dysplazie - DLK, osteochondroza - OCD, fragmentovaný korunní výběžek - FCP, odlomený/nespojený háčkovitý výběžek okovce UAP), ramenní (osteochondroza – OCD, poškození šlachy m. biceps, poškození vazů – MGHI), kolenní (ruptura zkřížených vazů – CCL, poranění menisků, osteochondroza – OCD, artroza – OA), hlezenní (osteochondroza – OCD).

 

OPERACE KOLENNÍHO KLOUBU PSA U PŘETRŽENÉHO ZKŘÍŽENÉHO VAZU

TPLO

Přesto, že metoda stabilizace kolenního kloubu po ruptuře předního zkříženého vazu TPLO byla zavedena Barclayem Slocumem již v roce 1993, prožívá v posledních letech obrození. Vědecké práce na velkých souborech pacientů totiž prokázaly, že TPLO má i v dnešní době nejméně pooperačních komplikací. V posledních letech jsme měli v ČR možnost zúčastnit se kurzů osobního žáka Barclaye Slocuma – Massima Petazzoniho. Ten má u 1400 zoperovaných kolenních kloubů metodou TPLO pouze 2% komplikací. Massimova práce je úzce propojena s výrobcem implantátů Fixin, firmou Intrauma, která hbitě reaguje na aktuální potřeby chirurgie a její rozvoj. Na našem pracovišti při této operaci využíváme právě nástroje a titanové implantáty Fixin

TTA RAPID

Od roku 2013 můžete na Veterinární klinice Medipet u svých pacientů podstoupit léčebnou proceduru při přetržení předního zkříženého vazu v koleni u psů – TTA Rapid. Zatěžování končetiny po operaci je nesrovnatelně rychlejší ve srovnání se staršími metodami léčby.

Operace spočívá v miniartrotomii kolenního kloubu, odstranění zbytků přetrženého vazu, kontrole a případně chirurgickém ošetření menisků a pak v operaci kosti holenní s vložením titanového implantátu, což mění biomechaniku pohybu v kloubu a způsobuje jeho stabilizaci.

Používáme implantáty německé firmy Rita Leibinger, jejíž instruktážní film Vám ukáže princip operace.